PVB neboli polyvinyl butyral se používá zejména jako tenká PVB fólie pro mezivrstvy bezpečnostních skel, které se vyznačují mimořádnou pevností, pružností a přilnavostí. Právě i pro tyto vlastnosti je PVB oblíbené také v 3D tisku. Ovšem u 3D modelů se projeví i jeho další přednost. Povrch PVB lze vyhlazovat pomocí alkoholu (IPA či etanol), ale na rozdíl od vyhlazování materiálu ABS zde nedochází k nežádoucím jedovatým výparům. Výhodou je také nízká smrštivost, vysoká rázová odolnost a jednoduchý tisk. Hodí se také na tisk dekorativních předmětů jako sošky, vázy, stínítka atd.
Na našich stránkách máme tento materiál zastoupený hned třemi variantami:
1. Glace, což je kompozit od značky Smartfil
2. FiberSmooth, který nabízí značka Fiberlogy
3. PolySmooth od Polymakeru, kde můžete vybírat z řady barev
P'VB v sobě pojí výhody nejoblíbenějších tiskových strun. Má podobné mechanické vlastnosti jako ABS (rázovou odolnost má dokonce ještě vyšší) a zároveň se tiskne jednoduše jako PLA - bez smršťování a bez nutnosti vyhřívané podložky. Po chemickém leštění povrchu alkoholem (isopropylalkoholem nebo ethanolem o konc>70%) se vrstvy spojí a vznikne tak celistvý, velice pevný a vodotěsný model. Navíc u dutých tenkostěnných objektů (tloušťka stěny 1 perimetr) po chemickém leštění dosáhnete vysokého zprůhlednění modelu, které nemá doposud ve 3D tisku obdoby.
Doporučtená teplota tisku: 205 – 235 ºC, teplota podložky: 0 – 60 ºC
Použití: PVB je vhodný pro výrobu funkčních vzorků, výrobu nástrojů i pro dekorativní předměty.
3 možnosti chemického leštění povrchu:
1. Vaporizace - povrch je vyhlazován pomocí alkoholových par
2. Natírání - alkohol nanášíme štětcem na povrch modelu
3. Namáčení - Pozor, zde je nutné zabezpečit pouze velmi krátké ponoření modelu, jelikož při delším pobytu v alkoholové lázni materiál měkne a nenávratně ztrácí své mechanické vlastnosti.